Беларуская мова і школа - Страница 3 - Форум родителей Витебска
Вернуться   Форум родителей Витебска > Детская комната > Школьники

Важная информация

Создать новую тему Ответ
Старый 24.01.2009, 18:05   #21
Zmicier
Участник

Имя ребенка: Ева, Міраслаў
ДР: 12.01.2003 (Ева), 20.10.2011 (Мір)

По умолчанию Re: Беларуская мова і школа

Цитата:
Сообщение от НИКА Посмотреть сообщение
А я апошні час, калі чую што хтосць размауляе(дзе тут У кароткае?) на беларускай мове, так сама хачу размауляць па беларускі, але не хапае ведау .Боюсь что получится "трасянка."Но в школу бы где обучение идет на белорусской мове ребенка не отдала.Ему будет трудно ориентироваться ,например, в знаниях по точным наукам. Кругом ведь все русское.Да и потом в высших учебных заведениях.
Трасянкі не бойцеся. У белмовы свая энергетыка. І - вельмі моцная, я вам скажу. Нават - вельмі эратычна моцная .
Арыентавацца ў рускамоўным сьвеце дзіцяці будзе нецяжка, а вось больш духоўна багатым і ўпэўненым на сваёй зямлі ён сябе адчуваць будзе. Я б сказаў - больш шляхетна, бо ўжо зараз, прыкладам, у Мінску белмова з'яўляецца паказьнікам інтэлегентнасьці і высакароднасьці. Белмова нікому не зашкодзіла жыць. А вось больш моцнымі з яе мы становімся.
Zmicier вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.01.2009, 18:15   #22
Zmicier
Участник

Цитата:
Сообщение от Тинфеа Посмотреть сообщение
не вижу связи между бел. языком и качеством жизни. Если Вы про патриотизм,то дети, как правило, "впитывают" среду, в которой растут. И чтобы отдавать дите в подобную школу нужно, как минимум, чтобы родители сами говорили на родном языке и дома, и вообще, по жизни, т.к. в противном случае у ре вероятны сложности с пониманием специфических терминов, да и просто текста. Вообще-то, уважаемый Zmicier, никакие ценности невозможно насадить силовым воздействием, выражаемым в форме долженствования. Двуязычие по Конституции, вроде, тоже еще никто не отменял. Потому давайте без призывов на тему "все говорите на бел. мове". Это я все ко взаимному уважению на форуме клоню.
"Вообще-то, уважаемый Zmicier, никакие ценности невозможно насадить силовым воздействием, выражаемым в форме долженствования".
Хіба заяўленая мною тэма падалася вам, спадарынька, "силовым воздействием, выражаемым в форме долженствования", як вы выразіліся???

"Потому давайте без призывов на тему "все говорите на бел. мове". Это я все ко взаимному уважению на форуме клоню".
))))) Я вас завочна вельмі паважаю, але, цікава, у якім месьце праскочылі ў мяне ваяўнічыя заклікі??? Хочаце шчыра скажу? Калі заўтра спадар Лукашэнка выдасьць дэкрэт усім размаўляць на белмове - загавораць усе. Такі ў нас народ.
Ніяк нікога не заклікаю - проста шукаю бацькоў, якім гэта цікава, тут. у Віцебску. Бо адкрыць белмоўны клас у школе можна толькі ў хаўрусе зь іншымі.
Старый 24.01.2009, 18:21   #23
мамАня
Всегда рядом
В теме 2011

К счастью, наш Президент повел политику в другом русле. Скажу вам также по секрету, что уж лучше совсем не говорить (и не писать) на каком-либо языке, чем коверкать его в инстанциях звена выше среднего. Это уж совсем неуважение к языку получается, а изучить язык досконально можно только искренне его любя. Тема завлекательная, но спор здесь неуместен.
мамАня вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.01.2009, 18:23   #24
Zmicier
Участник

Цитата:
Сообщение от Папа Посмотреть сообщение
«Ты суслика видишь? — Нет. — И я нет. А он есть!» (фильм «ДМБ»)

Если серьезно, то связь есть. Вполне практическая и очень тесная. Только ее долго объяснять.
Кожная мова - гэта неайперш спосаб светаўспрыманьня. То бок я хачу сказаць, што мы бачым сьвет такім, якім мысьлім яго ў сваёй мове (сінтаксісе, лексіцы і г.д.). А значыцца і пэўным чынам намагаемся пераўтварыць яго. Так што - згодны, на практыцы гэта адбіваецца. Але ёсьць яшчэ і містыка, выбачайце. Гэта таксама шырачэзная тэма...
Старый 24.01.2009, 18:26   #25
Zmicier
Участник

Цитата:
Сообщение от Zmicier Посмотреть сообщение
Што значыцца "красивого белорусского языка мало"?
Калі мы яго ня ведаем, а тым больш пазьбягаем, то якое маем права ацэньваць прыгажосьць / не прыгажосьць якой-кольвечы мовы?
Мова не жанчына. Гэта куды больш глыбей
і яшчэ: няма больш ці менш прыгожых моваў, нацыяў, расаў і г.д. Ёсьць - ІНШЫЯ. Па-мойму, пра такі падыход распавядаюць ужо нават у старэйшых класах нашых сярэдненькіх школ
Старый 24.01.2009, 18:36   #26
Zmicier
Участник

Цитата:
Да то и значит, что "трасянки" много, судить могу, т.к. писала ранее, что имела удовольствие слышать литературный вариант.

Глобальная связь языка с менталитетом, существует, но недооценивать роль личностей в жизни тоже не стоит. Велик и могуч русский язык, к примеру: и герои и злодеи, и обычные люди говорили и говорят на нем.

Очень даже героизм, особенно, когда работаешь с людьми, и времени на долгие объяснения нет
па-першае, у трасянцы няма нічога благога. па-другое, вы размаўляеце на чыстым "русском літературном"? Гэта ня так ўжо з той прычыны, што на літаратурным "языке" размаўляць абавязаны толькі дыктары па тэлебачаньне. Мова - гэта жывая стыхія, і выяўляе яна сябе вельмі вольна і свабодна і вельмі па-рознаму. В русском есть "язык" і "речь", у беларускай "мова" і "гаворка".

"Глобальная связь языка с менталитетом, существует, но недооценивать роль личностей в жизни тоже не стоит".
Назавіце мне хоць адну асобу з Беларусі, якая стала славутай, дзякуючы рускай мове? (Дастаеўскі - не ў залік)))
У той жа час - Быкава ведаюць усе.

"Очень даже героизм, особенно, когда работаешь с людьми, и времени на долгие объяснения нет"
Вось менавіта таму, што працуеце зь дзецьмі - час павінен =быць на доўгія тлумачэньні...
Старый 24.01.2009, 18:46   #27
Zmicier
Участник

Цитата:
К счастью, наш Президент повел политику в другом русле. Скажу вам также по секрету, что уж лучше совсем не говорить (и не писать) на каком-либо языке, чем коверкать его в инстанциях звена выше среднего. Это уж совсем неуважение к языку получается, а изучить язык досконально можно только искренне его любя. Тема завлекательная, но спор здесь неуместен.
)))) цытую вялікага рускага класіка. які ведаў (і паважаў) далёка не адну мову: "Мысль ізреченная есть ложь..."
Так што, паважаная спадарынька Тинфеа, канешне, можна і моўчкі жыць пражыць. Але для мяне мова - асалода, хай і бывае выяўленае ёю маной ці ілюзіяй. Я буду размаўляць. проста дадавайце ў свак паведамленьні крыху больш іроніі гэта ня спрэчка. Мне падаецца, што вывучыць мову свайго народу проста лянотна, вось і выказваюцца апраўданьні кшталту:"уж лучше совсем не говорить (и не писать) на каком-либо языке, чем коверкать его в инстанциях звена выше среднего"
А прэзідэнты маюць такую ўласьцівасьць зьмяняцца, спадарынька. Каб мне сказалі год таму, што прэзідэнт падпіша у студзені 2009 года дэкрэт №1 аб рэгістрацыі суб'ектаў гаспадараньня, дык я б з глуздоў бы з'ехаў. Белмова - гэта пытаньне нашай культуры і адукацыі. Ні больш ні менш. Ну і яшчэ справа сумленьня
Старый 24.01.2009, 18:48   #28
Zmicier
Участник

Цитата:
Сообщение от Mama Посмотреть сообщение
А в 6 школе классы хоть остались еще?
Я цябе пазнаў па юзэрпіку)))
Пра 6-ю школу ня ведаю. Буду займацца
Старый 24.01.2009, 19:28   #29
N@tka
Модератор
Многодетное доброе сердце

Имя ребенка: Анна, Никита, Павел, Ксения, Екатерина

ну что давайте и я вмешаюсь в вашу дискуссию. Нет у нас родного языка. То есть есть , но он точно не белоруский. Родной язык тот, на котором говорят родители дома, тот на котором думаешь, на котором поешь колыбельную соему ребенку. Я ни разу в городе не слышала чтобы кто-либо говорил по- белорусски. Если честно , то бел язык я не люблю. И уж конечно не отдам своего ребенка в такую школу. Для чего? Что б на него пальцем тыкали? А ведь именно так и будет. Да не нужно этого сейчас. Ни мне , ни моим детям.
Простите, если мое мнение не совпадает с Вашим, но это мое, и никому меня не убедить в обратном.
N@tka вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.01.2009, 19:54   #30
SOWA
Участник

Хм... цікавая дыскусія арганізавалася
Прывітаньне да Зьмітра, дарэчы!
Шаноўныя бацькі, я ведаю, што ў нашым грамадстве, асабліва, што тычыцца нашага горада, склалася вельмі дзіўнае стаўленьне да мовы. Яна лічыцца нейкае няпрыстыжнае, мо нават хтосьці за мову ня лічыць, але яна ёсьць і, дарэчы яна зьяўляецца другой дзяржаўнай і мае такія ж самыя(а калі ўлічваць, што гэта тытульная мова, то й больш важкія) правы.
Дарэчы, хто вывучаў псіхалёгію, пэўна, ведаюць, што дзеці лепш раскрыюць свой патэнцыял праз родную мову.
Думаю, што гэта вельмі цікавая тэма на дыскусіі й абмяркаваньне, таму калі будзем ладзіць якія супольныя бацькоўскія мерапрыемствы( а чаму не?), напрыклад нават шпацыр супольны які, то можна будзе на гэтую тэму пагаманіць!

Хачу шчэ раз зьвярнуць вашую ў увагу на вось такі, давольі якасны, рэсурс: www.dzietki.org

SOWA вне форума   Ответить с цитированием
  Создать новую тему Ответ

• Отправить тему на Google Google
  • Отправить тему на Facebook Facebook
  • Закладки

Опции темы
    Опции просмотра